Aktualności
Adwokaci i radcowie prawni kancelarii z sukcesem reprezentowali Klienta w sprawie o zapłatę z tytułu zwrotu nienależnego świadczenia, spełnionego przez Klienta na rzecz podmiotu, który wskutek zawartej umowy cesji przestał być wierzycielem. W okolicznościach przedmiotowej sprawy, Klient kancelarii wskutek omyłki, pomimo otrzymania zawiadomienia o dokonanej cesji wierzytelności spełnił świadczenie na rzecz zbywcy wierzytelności, nie zaś na rzecz nabywcy wierzytelności. Nabywca wierzytelności, wskutek otrzymania tytułu wykonawczego przeciwko Klientowi kancelarii, wszczął skuteczną egzekucję i wyegzekwował kwoty wynikające z orzeczenia sądowego. W tym stanie faktycznym Klient kancelarii zdecydował się na skierowanie sprawy sądowej przeciwko zbywcy wierzytelności o zwrot zapłaconej na jego rzecz kwoty. Sąd procedujący w niniejszej sprawie podzielił argumentację prawników kancelarii, iż korzyść majątkowa uzyskana przez zbywcę wierzytelności w czasie, gdy przestał już być wierzycielem ma cechy bezpodstawnego wzbogacenia, a tym samym zachodzą podstawy do żądania zwrotu spełnionego świadczenia, jako nienależnego. Dzięki szybkim oraz skutecznym działaniom prawników kancelarii, sprawa zakończyła się uzyskaniem przez Klienta kancelarii orzeczenia zasądzającego na jego rzecz zwrot nienależnego świadczenia oraz pełnym wyegzekwowaniem zasądzonych na jego rzecz kwot.
Radcowie prawni kancelarii reprezentowali Klienta (Spółkę z organiczoną odpowiedzialnością) w sprawie o zapłatę przeciwko ubezpieczycielowi w związku ze szkodą powstałą w wyniku kolizji drogowej. Szkoda poniesiona przez Klienta obejmowała zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, zwrot kwoty stanowiącej równowartość 50% podatku VAT zapłaconej zakładowi naprawczemu w związku z naprawą pojazdu stanowiącego przedmiot leasingu oraz utratę wartości handlowej pojazdu.
W sprawie została zawarta ugoda na warunkach korzystnych dla Klienta kancelarii, w wyniku której w szybki sposób uzyskał zaspokojenie w kwocie stanowiącej ok. 75% dochodzonego roszczenia.
Adwokaci i radcowie prawni naszej kancelarii z sukcesem zakończyli kilkumiesięczne mediacje dotyczące roszczeń najemcy w związku z zawartymi umowami najmu z właścicielem galerii handlowej (Klientem kancelarii). Najemca dochodził w postępowaniu sądowym wobec wynajmującego kwoty w wysokości ponad 15.250.000,00 zł z tytułu szkody rzeczywistej i utraconych korzyści, jak również tytułem zwrotu kaucji.
Mediacje z udziałem prawników kancelarii doprowadziły do zawarcia ugody, na warunkach korzystnych dla Klienta. Wynajmujący zobowiązał się do uiszczenia na rzecz najemcy kwoty 200.000,00 zł (co stanowiło ok. 0,01% dochodzonego roszczenia). Jednocześnie, w wyniku zawartej ugody, strony dokonały rozliczeń wzajemnych roszczeń toczących się w innych sprawach sądowych.
Ugoda pozwoliła na kompleksowe zakończenie wieloletnich sporów (w tym sądowych) toczących się z udziałem Klienta kancelarii oraz wskazanego najemcy.
Adwokaci i radcowie prawni kancelarii po raz kolejny z sukcesem zakończyli sprawę Klienta, przeciwko któremu wspólnik większościowy wytoczył powództwo o wyłączenie ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sąd Apelacyjny w całości podtrzymał argumentacje prawników kancelarii i oddalił apelację, która została złożona przez wspólnika większościowego.
W toku postępowania powód podnosił, że pomiędzy wspólnikami od dłuższego czasu istnieje konflikt, który utrudnia prowadzenie działalności przez spółkę, jak również, że pozwany (wspólnik mniejszościowy) poprzez przeprowadzanie częstych kontroli oraz zaskarżanie uchwał podejmowanych podczas zgromadzeń wspólników, nadużywa swoich praw korporacyjnych. W ocenie wspólnika większościowego, wspólnik mniejszościowy dbał tylko i wyłącznie o swoje partykularne interesy, czego przejawem miało być żądanie regularnej wypłaty dywidendy. Sąd Apelacyjny podtrzymał stanowisko Sądu I instancji, iż w przedmiotowej sprawie nie zachodziły żadne ważne przyczyny, które uzasadniałyby wyłączenie wspólnika mniejszościowego ze spółki. Ponadto Sąd podkreślił, że przesłanką warunkującą wyłączenie wspólnika ze spółki nie może być także fakt zaskarżania uchwał podejmowanych podczas zgromadzeń wspólników, gdyż zapadłe w tych sprawach orzeczenia potwierdziły zasadność korzystania przez wspólnika mniejszościowego z tego środka ochrony prawnej.
Radcowie prawni kancelarii reprezentowali użytkownika wieczystego, który zakwestionował dokonane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa wypowiedzenie i aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości. Sąd Rejonowy w Rzeszowie podzielił argumentację prawników kancelarii wskazując, iż przyjęta przez organ wartość nieruchomości stanowiąca podstawę do aktualizacji opłaty była zawyżona. W związku z powyższym Sąd ustalił wysokość opłaty na poziomie odpowiadającym rzeczywistej wartości nieruchomości, który jest w pełni satysfakcjonujący dla Klienta kancelarii.